PROTEZ

PARSİYEL (BÖLÜMLÜ) PROTEZ
 
Ağızdaki eksik dişler sabit protezler (köprü) aracılığı ile tamamlanamayacak kadar fazla olursa, bu tür dişsizlikler parsiyel (bölümlü) protezler ile giderilir.

Parsiyel protezler damaktan ve var olan dişlerden destek alır. Proteze gelen çiğneme basınçları dişler ve damak tarafından karşılanır. Parsiyel protezler “kroşe” denen eklentiler aracılığı ile ağızda kalan dişlere bağlanır.
 

Kroşelerin estetik sorun yarattığı durumlarda, protezlerin içine gizlenen ankerlerle (hassas tutucu) protez dişlere bağlanır.
Hassas tutucuların tipi ağızda bulunan dişlerin yüksekliği, yeri veya en sonda dişlerin bulunup bulunmamasına göre hekim tarafından seçilir.
 

Dişlere uygulanan tüm sabit ve çıkarılabilir tam protezlerde olduğu gibi parsiyel protezlere de bir uyum süresi vardır. Bakımları da ihmal edilmemelidir.

İlk Alışma Döneminde Ne Yapmak Gerekir?

İlk 24 saatte proteze çok fazla yüklenilmemelidir. Bu dönemde oluşacak vuruklara hazırlıklı olunmalıdır. Protezin altında kalan destek doku henüz çiğneme basıncını karşılamaya hazır değildir. Bu süre 15 güne kadar uzayabilir. Bu süre içinde mutlaka hekiminiz ile görüşünüz.

Hareketli Protez Ağrı Yapar mı?
Hareketli protezler zamanla ağzınızdaki yumuşak dokularda ve kemikte değişiklikler meydana getirecektir. Bu nedenle başlangıç döneminde ağız içinde ağrılı vuruk noktalarının oluşması normaldir. İlk takıldığında protezin vurması, tuhaf gelmesi, ağızda kötü bir tat olması, tükürük miktarında artış olması görülebilir.

Eski Protez Yenisinden Daha Rahattı!
Bu oldukça normal ve beklenen bir durumdur. Daha önceden protez kullanılması yeni protezi daha da farklı hissetmeye neden olacaktır. Hemen eski protezinizi kullanmayınız. Yeni proteze hekiminizle de görüşerek alışmaya çalışınız.

Yeni Protezle Nasıl Yemek Yenmeli?
• Yiyecekleri küçük parçalara ayırarak yemelisiniz.
• Çiğnerken ağzınızın her iki tarafını da kullanmalısınız.
• Yapışkan gıdalar protezin yerinden çıkmasına neden olabilir. Çok yapışkan gıdalar tüketmemelisiniz.

Protez Konuşmayı Etkiler mi?
Yeni protezle konuşmaya alışmak zaman alacaktır. Bu süre 15 güne kadar uzayabilir. Yüksek sesle okumak yararlı olacaktır. Dilin ağız içinde yapmış olduğu fazlalık hissi de zamanla azalacaktır. Ancak en önemlisi, değişiklikleri devamlı düşünmemek, devamlı kontrol etmemek, unutmaya çalışmak ve zaman içerisinde alışmaya bırakmaktır.
 

Hareketli Protezin Temizliği Nasıl Yapmalı?
Protezi sıvı sabun ile fırçalayınız. Her yemekten sonra akan su altında, lavaboya yakın tutarak (düşerek kırılmaması için) ve mümkünse bir protez temizleme fırçasıyla temizleyebilirsiniz. Protezi fırçalarken bir tarafından tutunuz.

Avucunuzun içinde fırçalarsanız refleks olarak fırçayı dişe bastırırken protezi de sıkarak deforme edebilir veya kırabilirsiniz.
 


Protezi Gece Çıkarmak Gerekir mi?
Protezi gece yatarken çıkarmanızı öneririz. Protezinizi hekiminizin verdiği özel protez kabında içine su ve protez temizleme tableti koyarak muhafaza edebilirsiniz.

Kontrole Gitmek Gerekir mi?
Elbette! Hekiminiz protez takıldıktan 1-2 gün sonra kontrole çağırabilir. Acil bir rahatsızlığınız olmadıkça, 1 hafta veya 15 gün sonra tekrar kontrolünüz gerekebilir. Diğer kontroller 6 ayda bir, mümkün değilse yılda bir defa mutlaka yapılmalıdır.

Protez Kırıldığında Ne Yapılmalı?
Kırılma, çatlama, diş kaybı veya protezin cilasında bozulma olursa hekiminize başvurunuz. Gerekli olan tüm tadilat ve düzeltmeler diş hekimi tarafından yapılır.


TOTAL (TAM) PROTEZ
Tüm dişlerin kaybedilmesi durumunda yapılan protezlere total (tam) protez denir. Dünyada milyonlarca insan tarafından kullanılmakta ve yaşam kalitesini arttırmaktadır.

      

Tam protezler ağızda özellikle üst çenede vakum aracılığı ile tutunurken alt çenede dil, dudaklar ve ağız tabanı ile denge sağlayarak yerlerinde dururlar. Bu nedenle tam protezlere alışmak bisiklete binmeye benzer. Alışmak zaman alır.
Özellikle yerinde durmayan alt protezleri implantla çenelere tutturmak protez kullananlara çok büyük rahatlık sağlar.

        

Proteze Alışmak Zor Olur mu?
Daha önce protez kullanmamış birinin ilk olarak bir protez takması ve ona alışması zaman alabilir. Protezi kullanmaya kararlı olmalısınız. Bunun için de protezi mümkün olduğu kadar uzun süre ağızda tutmaya çalışın. Özellikle ilk günlerde protez gece çıkarılmamalıdır.

Protez Büyükmüş Gibi Geliyor.
Yeni protez kullanmaya başlayan herkes gibi, dudaklarınızda ve yanaklarınızda gerginlik, fazlalık hissedebilirsiniz. İlk zamanlarda ağızda yabancı ve büyük bir madde varmış gibi hissedilir. Normaldir, zamanla geçecektir.

Protez Vurduğunda Ne Yapılmalı?
Protez yumuşak dokuların üzerine oturur. Ancak altında düzgün olmayan kemiğin bulunması protezin vurmasına neden olabilir. Protez vurduğunda hekiminizi arayınız. Vuruklar kolaylıkla ortadan kaldırılabilir. Protezi kendiniz düzeltmeye çalışmayınız ve eski proteziniz varsa onu kullanmayınız.

Protezi Taktıktan Sonra Tükürükte Artış Olur mu?
İlk günlerde tükürük bezleri uyarıldığı için tükürük miktarı genellikle artar. Bu durum zamanla geçecektir.

Protez Konuşmayı Etkiler mi?
Protezle konuşmak biraz zaman alabilir. Yüksek sesle okuyarak doğru telaffuz çalışmaları yapılabilir. Zamanla konuşma düzelecektir.

Protez Yemek Yemeği Etkiler mi?
Başlangıçta küçük parçalara bölünmüş yumuşak besinler iki taraflı çiğnenmelidir. Sağ veya sol hangi taraf daha rahatsa o taraf ile dudakları açmadan ve küçük lokmalar alarak yavaş yavaş çiğnenmelidir. Özellikle ilk haftalarda ön dişlerle ısırılmamalıdır. Ön dişlerle ısırıldığında protezin arka tarafının düşmesine neden olabilir. Proteze alışıldıktan sonra sert yiyecekler yenebilir.

Protezi Gece Çıkarmak Gerekir mi?
Protez, eğer bir rahatsızlık duyulmuyorsa, ilk gün çıkarılmamalıdır. Daha sonra protez gece uyurken çıkarmalıdır. Gece çıkarıldığında protezin temas ettiği yerler dinlendirilmiş olur. Aşırı kuruyan protezlerde değişiklik olabilir bu nedenle protezi çıkardığınızda su içinde bekletmelisiniz.

Protezin Temizliği Nasıl Yapmalı?
Protezi her yemekten sonra sıvı sabun ile fırçalayınız. Eczaneden alacığınız protez temizleme tableti ile de protezinizi temizleyebilirsiniz. Çamaşır suyu vb. temizlik malzemeleri ile kesinlikle temizlemeyiniz.

Protezle İlgili Bir Sorun Olmasa da Kontrole Gitmek Gerekir mi?
Zamanla protezin altındaki dokularda yaralanma, büyüme ve vuruklar olabilir. Siz bunu fark edemeyebilirsiniz. Bu nedenle yılda en az 1 kez protezlerinizi kontrol ettirmelisiniz.

Protez Kırıldığında Ne Yapılmalı?
Kırılma, çatlama, diş kaybı veya protezin cilasında bozulma olursa hekiminize başvurunuz. Gerekli olan tüm tadilat ve düzeltmeler diş hekimi tarafından yapılır.

Protez Kaç Yıl Kullanabilir?
Protezlerin ömrü yaklaşık 4-5 yıldır.

 

 
Anasayfa | Hakkımızda | Projelerimiz | Sıkça Sorulan Sorular | Hekimler için | İletişim      


“Bu site Diş Hekimliği uygulamaları hakkında bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Sitede bulunan bilgiler kesinlikle tıbbi tanı ve tedavi amacıyla kullanılamaz.”
 

Tasarım : Ecole Bilgisayar