IMPLANT

İmplant, eksik dişlerin yerine, çene kemiğinin içine yerleştirilen uygun metalden yapılmış diş kökleridir.

İmplant Kimlere Uygulanabilir?

İmplantın uygulanacağı yerde yeterli miktarda kemik bulunmalıdır. Bu nedenle implant zaman kaybedilmeden en uygun sürede yapılmalıdır. Varolan kemiğin kalitesi de (sertliği, yoğunluğu) implantın başarısını etkilemektedir.

Ayrıca tedaviden önce ve implant ağızda kaldığı sürece dişetlerinin tamamen sağlıklı olması gerekmektedir.

Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece implant uygulamasını engelleyecek bir üst yaş limiti yoktur ancak kemik gelişimi tamamlanmamış çok genç hastalara uygulanması tercih edilmeyebilir.


 

İmplant Hangi Durumlarda Uygulanır?

Bir Veya Daha Fazla Diş Eksikliklerinde İmplant; İki diş arasındaki boşluğa köprü yapabilmek için bu boşluğun iki yanındaki dişlerin küçültülmesi gerekir. Eğer bu dişlerin kesilmesi istenmiyorsa implant iyi bir tedavi seçeneğidir. Hatta köprüden daha iyidir.

Ancak boşluğun iki tarafındaki dişlerin zaten kaplanması gerekiyorsa dişlerin kesilerek köprü yapılması daha uygun olabilir.

Dişsiz bölgenin bir tarafında hiç diş yoksa örneğin; son 3-4 diş çekilmişse buraya da köprü yapmak mümkün olmadığından yarım hareketli protez yerine implant çok daha iyi bir tedavi seçeneğidir.

Tam Dişsizliklerde İmplant; Aşırı kemik kayıbına bağlı olarak tam protezler yerinde durmaz. Sürekli hareket ederek çiğnemeyi güçleştirdikleri gibi diş etine de zarar verirler.

Tam protezleri çene kemiğine sabitleyebilmek içi 2-4 arası implant yapılarak protezler bu implantlar aracılığı ile daha sabit ve kullanışlı hale getirilebilirler.

Tam çene implanta göre bu tedavi çok daha ucuza mal olur. Aşırı kemik kayıplarında protez akrili ile tam protezin gerekli yerlerine dolgu yapılarak estetiği sağlamak çok daha kolay olabilir. Özellikle yanakların ve dudakların altına arzu edildiği kadar dolgu yapılabilir.


İmplantın Toplam Tedavi Süresi Ne Kadardır?
Günümüzde implant uygulaması sadece yarım saat içinde bile yapılabilmektedir. Diş ve kemik yapısına ve belirlenen operasyon şekline göre toplam süre değişmektedir.

Çoğunlukla operasyondan sonraki 3-6 ayda tedavi bitmektedir. İmplantların kemik ile birleşmesini sağlamak için 3-6 ay boyunca implant üstüne en az yük bindirilir. Bu nedenle implant uygulandıktan hemen sonra protezler yerleştirilmez.

Neden İmplant?
• Doğal dişlere benzerler
• Protez gibi çıkmaz ve hareket etmez
• Rahat kullanılır ve kalıcıdır
• Sağlam dişlerin kesilmesine veya çekilmesine ihtiyaç duyulmaz
• Özgüvenin geri kazanılması ile daha mutlu bir sosyal hayat sağlar
• Total protezlerle besin maddeleri parçalanamazken implant protezlerle tam kapasiteyle çiğneme yapmak ve besinleri parçalamak mümkündür.

 

 

 
 

 

 
Anasayfa | Hakkımızda | Projelerimiz | Sıkça Sorulan Sorular | Hekimler için | İletişim      


“Bu site Diş Hekimliği uygulamaları hakkında bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Sitede bulunan bilgiler kesinlikle tıbbi tanı ve tedavi amacıyla kullanılamaz.”
 

Tasarım : Ecole Bilgisayar