DOLGULAR

Dolgu, dişin çürük veya başka nedenlerle kaybedilen bölümünün uygun bir dolgu maddesi ile tamamlanması işlemidir.

Ağızda bakterilerin oluşturduğu bakteri plağı, şekerli ve unlu yiyeceklerin ağızda kalan artıklarından asit oluşturmaktadır. Bu asitler, dişin mineral dokusunu çözer ve dişin minesini bozarak diş üzerinde oyukların oluşmasına neden olur. Sadece bir grup bakterinin yaptığı asit dişleri çürütür. Her asit dişlerin çürümesine neden olmaz.

Ayrıca çarpmalar bağlı kırıklarda veya gelişim bozukluklarına bağlı görülen şekil ve renk bozuklukları da uygun dolgularla düzeltilebilir.


KOMPOZİT DOLGU (DİŞ RENGİNDE BEYAZ DOLGU)

Özellikle son yıllarda ön veya arka dişlerde kompozit dolgular güvenle kullanılmaktadır. Diş renginde oldukları için estetik olarak çok güzel görünmekte ve dişe kimyasal olarak bağlandıkları için dişe çok iyi tutunmaktadırlar.

Kompozit Dolgu - ÖNCE    Kompozit Dolgu - SONRA

Yeni kompozit dolgularda renk değişimi en aza indirilmişken çiğneme basıncına karşı dayanıklılıkları da arttırılmıştır.

Doğal dişiniz sigara, çay, kahve vb. ile ne kadar lekeleniyorsa kompozit dolgularda da o kadar renklenme görülebilir. Diş hekimi kontrollerinde bu lekeler kolayca giderilebilir.


AMALGAM DOLGU (METAL GÖRÜNÜMLÜ DOLGU)
 

Diş hekimliğinde çok uzun zamandır (yaklaşık 100 yıl) amalgam dolgu kullanılmaktadır. Çok dayanıklı ve çok uzun süre ağızda kalmaktadır. Bu dolgular civa ile amalgam tozunun karıştırılmasıyla oluşmaktadır.

Amalgam dolguların dişe hiç benzemeyen siyah görüntüsü, dolgu altındaki dişlerin kararması gibi nedenlerle artık çok fazla tercih edilmemektedir. Amalgamın yerine porselen veya kompozit dolgularla estetik ve sağlam dolgular yapılmaktadır.

Amalgam dolgular dişlere kompozit dolgular gibi kimyasal olarak bağlanmazlar. Mekanik olarak ters konik açılmış boşluklara sıkışarak tutunurlar.

Diş ile dolgu arasında yan yana 25 bakterinin geçebileceği kadar boşluk bulunmasına rağmen bu dolguların altında bakteriler kolay kolay üreyemez.


PORSELEN DOLGU

Dişlerde çürük yüzünden kayıp miktarı çok ise yani çürük temizlendikten sonra kalan sağlam diş dokusu az ise porselen dolgu tercih edilmektedir.

Önce çürük temizlenip dişin ölçüsü alınır, laboratuar ortamında hazırlanan porselen dolgu ikinci seansta dişe özel yapıştırıcılarla yapıştırılır.

 

 
Anasayfa | Hakkımızda | Projelerimiz | Sıkça Sorulan Sorular | Hekimler için | İletişim      


“Bu site Diş Hekimliği uygulamaları hakkında bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Sitede bulunan bilgiler kesinlikle tıbbi tanı ve tedavi amacıyla kullanılamaz.”
 

Tasarım : Ecole Bilgisayar