DİŞ SIKMA/DİŞ GICIRDATMA (BRUKSİZM)


Diş Gıcırdatma Nedir?
Diş gıcırdatma genellikle uyku esnasında oluşan güçlü çene hareketlerinin neden olduğu çeneleri sıkma, dişleri gıcırdatma olayıdır. Toplumumuzda sık rastlanır. Bu alışkanlığa sahip kişiler çoğunlukla bundan habersizdir.

Neden Diş Gıcırdatırız?
Vücudumuzda stres belirtilerini ilk olarak gördüğümüz yer ağız dokularıdır. Aşırı sinirli, hassas, titiz bir yapıya sahip olmak, dişlerin diziliş ve sıralanışındaki bozukluklar, stres bruksizmin hem oluş nedeni hem de olayın şiddetini artıran en önemli nedenlerdir.

Diş Gıcırdatma Sonucu Dişlerde Neler Görülür?
Dişlerin birbirleri ile sürtünmesi sonucu özellikle ön dişlerde aşınma, kırılma, dişlerde aşırı hassasiyet, genellikle soğuğa karşı hassasiyet, diş etinde çekilme, yanağın iç kısmında tahriş, baş ağrısı ve özellikle ense, şakak ve yanak bölgesindeki kaslarda ağrı, çene eklemine aşırı yüklenilme nedeni ile eklemde ağrı, çene ekleminde “klik” sesi ve kenetlenme görülebilir.

Diş Sıkma/Diş Gıcırdatma Tedavisi Nasıl Yapılır?
Diş hekimi tarafından uygulanan, uyku sırasında dişlerin birbirleri ile temasını engellemek amacı ile alt ve üst çene dişlerinin arasına yerleştirilerek kullanılan "gece koruyucu plakları", diş gıcırdatma tedavisinde kullanılan en etkili araçtır. Ancak gece koruyucularının yanında bazı ek tedavilerin de uygulanması gerekebilir. Stres terapisi, rahat uyumayı sağlayıcı önlemler, kas gevşetici ilaç kullanımı, hatalı yapılmış diş dolgusu ve kaplamaların yenilenmesi, eksik olan dişlerin (özellikle son dişler) yerine koyulabilmesi için protez uygulamaları gibi.

Gece Koruyucu Plak Nasıl Kullanılır?
Plak gece yatmadan önce dişlerin üzerine yerleştirilir ve gece boyunca ağızdan çıkarılmaz.
 

Gece Koruyucu Plak Nasıl Temizlenir?
Gece plağı ağızdan çıkarıldıktan sonra sıvı sabun ile fırçalanarak temizlenir. Temizlenen plak hekim tarafından verilen plak kutusunun içinde bekletilir. Plağın güzel kokması için kutunun içersine ağız gargarası da konulabilir.
 
 
 

 

 
Anasayfa | Hakkımızda | Projelerimiz | Sıkça Sorulan Sorular | Hekimler için | İletişim      


“Bu site Diş Hekimliği uygulamaları hakkında bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Sitede bulunan bilgiler kesinlikle tıbbi tanı ve tedavi amacıyla kullanılamaz.”
 

Tasarım : Ecole Bilgisayar