FİSSÜR ÖRTÜCÜ (Fissür Sealant)
 

Dişlerin çiğneyici yüzeylerinde girintili çıkıntılı oyuklar vardır. Bu oyuklar besin artıkları ve bakterilerin barınmaları için en uygun yerlerdir. Özellikle 6 yaşında diş dizisinin en sonunda süren 6 yaş dişleri iyi fırçalanamadığı için kolayca çürürler. Bu dişin üzerindeki girintiler akıcı bir dolgu maddesi ile kesme işlemi yapmadan sadece ince bir frezle çürükler temizlendikten sonra doldurulur ve mor ötesi ışıkla bu dolgu sertleştirilir.
Ayrıca gerekirse süt dişlerine ve 12 yaş dişlerine de uygulanabilir. Fissür örtücü diş çürüklerinden korunmak için oldukça etkili bir yöntemdir.

                           

Fissür Örtücüler (Sealantlar) Ne Kadar Süre Kalır?
Fissür Örtücülerin diş minesine bağlanması uygulama sırasında ne kadar iyi olursa diş üzerinde kalma süresi de o kadar uzun olur. Fissür örtücülerin, uzun yıllar sonra bile %85-90 oranında dişler üzerinde kaldığı bilinmektedir. Diş gıcırdatma ve sert gıdaların sıkça yenmesi fissür örtücülerin daha çabuk kırılmasına ve dişlerin üzerinden düşmesine neden olabilir. Yılda bir defa kontrol edilmeleri uygun olur.
 

 

 
 

 

 
Anasayfa | Hakkımızda | Projelerimiz | Sıkça Sorulan Sorular | Hekimler için | İletişim      


“Bu site Diş Hekimliği uygulamaları hakkında bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Sitede bulunan bilgiler kesinlikle tıbbi tanı ve tedavi amacıyla kullanılamaz.”
 

Tasarım : Ecole Bilgisayar