DİŞ BEYAZLATMA ( BLEACHİNG )

Günümüzde dişlerin sağlığı, şekli kadar rengi de önemsenmektedir. Diş hekimliğinde kullanılan estetik ve restoratif (dolgu) materyallerin gelişmesiyle pek çok renk ve şekil bozukluğu giderilebilmektedir.

Diş beyazlatma: Dişlerin mine ve dentin yapısındaki organik ve inorganik renkli maddelerin diş beyazlatma jelleriyle giderilmesi işlemidir. Diş hekimi kontrolünde yapılan, oldukça yaygın kullanılan ve güvenilir bir yöntemdir.

İki tip beyazlatma yöntemi vardır:
1. Ofis tipi beyazlatma (Office Bleaching): Diş hekimi tarafından muayenehanede yapılan beyazlatma işlemidir. Yöntem hidrojen peroksitin ısı ya da ışıkla aktive edilmesi sistemine dayanır. Işıkla aktive edilmeyen sistemler de edilenler gibi oldukça etkilidir. 40 – 45 dk’ lık bir seans sonunda dişlerin renginde gözle görülür bir açılma gözlenir.

           

Çoğu olguda 1 – 2 seans yeterli olurken; tetrasiklin renklenmesi gibi ağır vakalarda 4 veya daha fazla seans gereklidir. Bazen diş beyazlamayabilir.

2. Ev tipi beyazlatma ( Home Bleaching ) : Hastanın kendisi tarafından evde uygulanan beyazlatma işlemidir. Öncelikle diş hekimi tarafından diş taşları temizlenir. Dişeti sağlıklı hale getirilir. Dişlerin kalıbı alınır. Dişlere uygun olarak şekillendirilmiş kalıba beyazlatma jeli yerleştirilir ve uygulanır. Yeni geliştirilen ürünlerde günlük kullanım 15 dk’ ya kadar düşmüştür. 1 veya 2 hafta boyunca kullanılması yeterlidir.

   


Her iki tip beyazlatma da etkin olmasına rağmen; tercih, renklenmenin derecesine, tedavinin ne kadar çabuk sonlanmasının istendiğine ve hekimin görüşüne bağlı olarak değişir.

 
 
 

 

 
Anasayfa | Hakkımızda | Projelerimiz | Sıkça Sorulan Sorular | Hekimler için | İletişim      


“Bu site Diş Hekimliği uygulamaları hakkında bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Sitede bulunan bilgiler kesinlikle tıbbi tanı ve tedavi amacıyla kullanılamaz.”
 

Tasarım : Ecole Bilgisayar